Farby na steny vyberajte pozorne. Do každej izby sa hodí niečo iné

Farby na steny

Farby na steny neslúžia len na okrášlenie, dokážete s nimi miestnosť zväčšiť predĺžiť i zútulniť. Takisto do všetkých izieb nie je vhodná tá istá farba. Preto máme pre vás zopár tipov, ako zvoliť ti najvhodnejšie farby na steny do vášho domu či bytu.

Farby na steny dokážu zmeniť priestor

Izbu zväčšíte, ak na steny a strop nanesiete svetlú farbu, pričom na podlahu zvolíte tmavú. Príliš veľkú izbu vyriešite tak, ak vybranú farbu nanesiete na všetky steny okrem stropu. Miestnosť nebude vyzerať tak nízko, ak zadnú stenu vymaľujete zvislými pruhmi. Vysokú izbu zase opticky znížite, keď na strop aj podlahu vyberiete tmavší odtieň, ako je na stenách.

V kuchyni sa môžete vyšantiť

Pri maľovaní kuchyne môžete naozaj byť odvážni. Nemusíte sa báť ani výrazných farieb, napríklad žltá, zelená, fialová či červená.

Ak ich použijete s mierou, napríklad len na jednej stene, a v kombinácii s bielou, dočkáte sa príjemného výsledku. Vhodne zvolené farby na steny môžu povzbudiť chuť k jedlu, ako aj rozprúdiť komunikáciu pri stole. Ale napríklad modrá farba chuť k do jedla tlmí.

Farby na spanie

Spálňovou klasikou je bledomodrá, ktorá malé priestory rozširuje a upokojuje. K tomu sú potom vhodné biele alebo drevené doplnky. V spálni pôsobí sviežo aj bledozelená či svetlofialová. Nepatria však do nej teplé farby.

Farby do obývačky podľa množstva slnečných lúčov

Farby na steny do obývačky voľte aj podľa veľkosti miestnosti. Ak je vaša obývačka menšia, siahnite po svetlých odtieňoch , v prípade veľkej izby pokojne ja po tmavších farbách. Hoci žltá či oranžová rozžiaria priestor, nepoužívajte ich, ak je vaša obývačka na slnečnej strane a celý deň vám dnu svieti slnko. Namiesto toho zvoľte radšej svetlozelenú.

Foto: Bigstockphoto